Únikové dvere s pánikovým kovaním

Pánikove kovanie je typ mechanizmu otvárania dverí, ktorý umožňuje užívateľom otvoriť dvere stlačením lišty. Zatiaľ čo boli pôvodne koncipované ako spôsob, ako predísť panickému úteku v prípade núdze, v mnohých komerčných budovách sa teraz používajú ako primárny mechanizmus otvárania dverí.

Zariadenie sa skladá z pružinovej kovovej tyče, ktorá je pripevnená vodorovne k dverám, ktoré sa otáčajú v smere výstupu. Keď je stĺpik stlačený, aktivuje mechanizmus, ktorý odblokuje dvere a umožňuje obyvateľom rýchlo opustiť budovu.

Moderné požiarne štandardy často vyžadujú, aby boli dvere vybavené nárazovými lištami v komerčných a iných priestoroch, kde môže byť hromadná evakuácia spomalená inými typmi otváračov dverí.

Niekedy sú určené výhradne na núdzové použitie a môžu byť vybavené poplachmi.

V mnohých budovách však havarijná lišta funguje ako primárny mechanizmus otvorenia dverí aj za normálnych okolností. Na niektorých miestach sa používajú aj vtedy, keď nie sú vyžadované kódom, pretože sú rýchlejšie a ľahšie pre používateľov v porovnaní s gombíkom alebo pákovým držadlom.